Convergència i Unió

Partit Demòcrata Europeu Català

Convergència Democràtica de Catalunya, Unió Democràtica de Catalunya

      

Fundació de CDC, UDC i CiU

 Convergència Democràtica de Catalunya  va ser fundada a Montserrat el novembre de 1974, encapçalada per Jordi Pujol, al voltant del qual es congreguen altres grups (com el GASP o el de Miquel Roca); l'abril de 1978 s'incorpora a CDC l' Esquerra Democràtica de Catalunya de Ramon Trias Fargas. El 2016 suspèn la seva activitat, tot i que segueix existint jurídicament.

Unió Democràtica de Catalunya  va ser fundada el novembre de 1931 com a partit nacionalista d'orientació catòlica; va tenir un diputat al Parlament de Catalunya (1932-1938), Manuel Carrasco i Formiguera, afusellat a la Guerra Civil.

La coalició Convergència i Unió va ser establerta el setembre de 1978; es va convertir en Federació de partits pel desembre de 2001, i va ser disolta el juny de 2015.

El Partit Demòcrata Català es funda el juliol de 2016 a partir de Convergència Democràtica i Reagrupament. L’octubre de 2016 canvia el seu nom oficial per Partit Demòcrata Europeu Català.

Líders

Convergència i Unió 

1978 Jordi Pujol - 2004 Artur Mas - 2015 disolta

Convergència Democràtica de Catalunya

1974 Jordi Pujol - 2004 Artur Mas - 2016 inactiva

Unió Democràtica de Catalunya

Anton Canyelles - 1977 Miquel Coll i Alentorn - 1980 Joaquim Xicoy - 1982 J.A. Duran i Lleida - 1984 Concepció Ferrer - 1986 Francesc Borrell - 1987 Josep Antoni Duran i Lleida - 2016 Ramon Espadaler

Esquerra Democràtica de Catalunya

1973 Ramon Trias Fargas - 1978 s'integra a CDC

Partit Demòcrata Europeu Català

2016 Artur Mas

Principals càrrecs institucionals de Convergència Democràtica

Presidents de la Generalitat

Jordi Pujol (abril 1980-des. 2003), Artur Mas (des. 2010-gener 2016), Carles Puigdemont (gener 2016-...)

Consellers en Cap / Vicepresidents

Artur Mas (gener 2011-des. 2003), Neus Munté (juliol 2015-gener 2016)

Alcaldes de Barcelona

Xavier Trias (juliol 2011-juny 2015)

Portaveu de Minoria Catalana / Grup Català CiU / Grup Català DiL

Miquel Roca (agost 1977-gener 1995), Joaquim Molins (gener 1995-febrer 1999), Josep López de Lerma (febrer 1999-abril 2000), Xavier Trias (abril 2000-abril 2004), Francesc Homs (gener 2016-juliol 2016)

Principals càrrecs institucionals del Partit Demòcrata Europeu Català

Presidents de la Generalitat

Carles Puigdemont (gener 2016-...)(associat al PDEC des de juliol 2016)

 

 

 

 

 

Principals càrrecs institucionals d' Unió Democràtica

Vicepresidenta de la Generalitat

Joana Ortega (des. 2010-juliol 2015)

Presidents del Parlament de Catalunya

Miquel Coll i Alentorn (maig 1984-juny 1988), Joaquim Xicoy (juny 1988-des. 1995), Joan Rigol (nov. 1999-des. 2003), Núria de Gispert (dic. 2010-nov.2015, tot i que abandona UDC el juliol 2015)

Portaveu del Grup Català CiU al Congrés de Diputats

Josep Antoni Duran i Lleida (abril 2004-gener 2016)

Principals càrrecs institucionals de Demòcrates de Catalunya

Presidents del Parlament de Catalunya

Núria de Gispert (juliol 2015-nov.2015)

 

Congressos de Convergència Democràtica de Catalunya

 

 

 

President fundador

President

Secretari General

Secretari General Adjunt

Secretari d'Organització

Vicesecretaris

I Assemblea

15 novembre 1974

Montserrat

 

 

 

 

 

 

II Assemblea

15 novembre 1975

L'Hospitalet

 

 

 

 

 

 

III Assemblea

28 març 1976

Barcelona

 

 

Jordi Pujol

Miquel Roca

 

 

IV Congrés

15-16 gener 1977

Barcelona

 

 

Jordi Pujol

Miquel Roca

 

 

V Congrés

15-16 abril 1978

Barcelona

 

Ramon Trias Fargas

Jordi Pujol

Miquel Roca

 

 

VI Congrés

30 gener-1 feb. 1981

Barcelona

 

Ramon Trias Fargas

Jordi Pujol 93,9%

 

 

 

VII Congrés

11-13 gener 1985

Barcelona

 

Ramon Trias Fargas

Jordi Pujol 97,5%

 

Antoni Comas

 

VIII Congrés

27-29 gener 1989

Barcelona

 

Jordi Pujol 99,6%

Miquel Roca

 

Josep Caminal

 

IX Congrés

16-18 octubre 1992

Barcelona

 

Jordi Pujol 92,5%

 

 

Josep Caminal 

 

 

gener 1993

 

 

*

Miquel Roca

 

Enric Renau (1994.Ramon Camp)

 

 

1995

 

 

*

*

R.Camp, Pere Esteve

 

 

 

gener 1996

 

 

*

Pere Esteve

 

Felip Puig

 

X Congrés

8-10 novembre 1996

L'Hospitalet

 

Jordi Pujol 94,4%

Pere Esteve

 

Felip Puig

 

XI Congrés

10-12 novembre 2000

Cornellà de L.

 

Jordi Pujol 95,7%

Artur Mas 85,2%

 

Lluís Corominas

 

XII Congrés

28 octubre 2001

Tarragona

 

 *

 *

 

 *

 

XIII Congrés

9-11 juliol 2004

L'Hospitalet

 

Jordi Pujol 98,7%

Artur Mas 96,3%

 

 

Dolors Batalla, Felip Puig, Carme Vidal, Antoni Vives, Lluís Corominas, Antoni Fdz.Teixidó

XIV Congrés

2 octubre 2004

Barcelona

 

*

*

 

 

 

XV Congrés

12-13 juliol 2008

Barcelona

 

Jordi Pujol

Artur Mas 95,2%

Felip Puig

 

 

 

gener 2011

 

 

*

*

Oriol Pujol

 

 

XVI Congrés

23-25 març 2012

Reus

Jordi Pujol

Artur Mas 99,3%

Oriol Pujol

 

Josep Rull

Francesc Homs, Lluís Corominas

 

juliol 2014

 

  (Vacant)

 

Coordinador General Josep Rull (fins I-2016)

 

 

 

XVII Congrés

21 maig 2016

votació directa

 

 

 

 

 

 

XVIII Congrés

8 juliol 2016

Barcelona

 

Jacint Borràs

 

 

 

 

Nota: Al marge dels Congressos, Miquel Roca és elegit Secretari General per Delegació el 1987 i Secretari General el 1993; aquest mateix any Enric Renau és elegit Secretari d'Organització, substituit per Ramon Camp el 1994. Pere Esteve i Ramon Camp són designats S.G.Adjunts el 1995. Pel gener de 1996 Pere Esteve és escollit SG i Felip Puig Secretari d'Organització, i el 16 de gener de 2011 Oriol Pujol assumeix el càrrec de Secretari General Adjunt, que deixa el 19 de març de 2013 de forma interina i el juliol de 2014 de forma definitiva, passant Josep Rull a Coordinador General.

El Congrés Extraordinari de 2001 només és per aprovar la federación de CDC amb Uníó Democràtica, i el de 2004 va debatre la posició de CDC de cara al referèndum del Tratat per una Constitució Europea.

Congressos del Partit Demòcrata Europeu Català

 

 

 

President

Vicepresident

Coordinador General

 

Secretari d’Organització 

President del Consell Nacional

Congrés Fundacional

8-10 juliol 2016

Barcelona

 

 

 

 

 

 

elecció directa

22-23 juliol 2016

 

Artur Mas 

Neus Munté 

Marta Pascual 

 

 David Bonvehí

Mercè Conesa

 

Resultats electorals de Convergència i Unió i el PDEC

 

Elecc. Generals

Parlament de Catalunya

Municipals

Europees

 

 

% vots - Dip. - Sen.

 % - Dip.

% - Regidors

% - Dip.

 

1974

 

 

 

 

(Nov.) Jordi Pujol funda Convergència Democràtica de Catalunya

1975

 

 

 

 

(Dic.) Joan Mas, Joaquim Molins i Carles Ferrer Salat funden Centre Català

1976

 

 

 

 

(Març) III Assemblea de CDC: Pujol, secretari general; Miquel Roca, secr.gen. adjunt; Josep Maria Cullell retira la seva candidatura; s'hi integra el Grup d'Acció al Servei de catalunya. - (Juny) V Congrés d'Unió Democràtica de Catalunya, liderat per Anton Canyellas, Josep Miró i Ardèvol i Albert Vila.  

1977 juny

Pacte D.C. 2,81 % - 11 d. (Candidat: Jordi Pujol) UCiDCC 0,94 % - 2 d. Democràcia i Cat. - 2 s. (Catalunya: PDC 16,2% UCiDCC 5,6%)

DSCC 0,05% - 0 d.

 

 

 

(Gener) IV Congrés de CDC: Cap canvi.- (Juny) Pujol encapçala el "Pacte Democràtic" amb CDC, Esquerra Democràtica de Cat. (Trias Fargas), PSC exreagrupament (J.Verde) i Front Nacional de Catalunya - UDC i Centre Català forman la "Unió del Centre i la Dem.Cristiana de Catalunya", lligada a l' "Equipo de la Democracia Cristiana" - En el Senat, CDC i UDC es presenten junts com a "Democràcia i Catalunya" - (Nov.) Jordi Pujol s'incorpora al Govern de la Generalitat provisional.

1978

 

 

 

 

(Març) Centre Català es converteix en Unió de Centre de Catalunya, encapçalada per Güell de Sentmenat - (Abril) V Congrés de CDC: Trias Fargas, president; reelecció de Pujol i Roca; absorció d'EDC - (Set.) Creació de la coalició "Convergència i Unió". Dóna suporta l'Estatut de Catalunya. Els 3 diputats del PSCr passen al Grup Socialista Català - (Set.) VI Congrés d'UDC: Canyelles deixa el partit i funda Unió Democràtica Centre Ampli; Coll i Alentorn assumeix el lideratge d'UDC - (Des.) CDC, UDC i UCC voten sí a la Constitució Espanyola. - (Des.) UDCA i part d'UCC formen la coalició "Centristes de Catalunya" amb UCD.

1979 març

CiU 2,69 % - 8 d. - 1 s. (Catalunya: 16,4%) (Candidat: J.Pujol)

DSCC 0,03% - 0