Governs de la Generalitat de Catalunya 1977 - ...

 

Consell Executiu (Govern de la Generalitat) 2010 - ...

Artur Mas * 27 desembre 2010 fins 11 gener 2016 ...  President
Carles Puigdemont 12 gener 2016 fins ara ....   President
Oriol Junqueras 14 gener 2016 fins ara .... Vicepresident i C. Economia i Hisenda
Neus Munté 27 desembre 2012 fins 22 juny 2015 ...  C. Benestar i Família
22 juny 2015 fins 13 gener 2016... Vicepresidenta i C. Benestar i Família
14 gener 2016 fins ara ... C. de Presidència i Portaveu
Joana Ortega 29 desembre 2010 fins 22 juny 2015 ... Vicepresidenta i Consellera Governació i Relacions Institucionals
Jordi Baiget 14 gener 2016 fins ara ... C. Empresa i Coneixement
Dolors Bassa 14 gener 2016 fins ara ... C. Treball, Afers Socials i Família
Meritxell Borràs 22 juny 2015 fins 13 gener 2016 ...   C. Governació i Relacions Institucionals
14 gener 2016 fins ara .. C. Governació, Administracions Públiques i Habitatge
Jordi Ciureneta 22 juny 2015 fins 13 gener 2016 ...   C. Agricultura, Ramaderia, Pesca i Alimentació
Josep Lluís Cleries 29 desembre 2010 fins 27 desembre 2012 ... C. Benestar i Família
Antoni Comín SocCatLllib/ERC 14 gener 2016 fins ara ...  C. Salut
Ramon Espadaler 27 desembre 2012 fins 22 juny 2015 ...  C. Interior
Pilar Fernández Bozal   ind./Unió 29 desembre 2010 fins 27 desembre 2012 ...  C. Justícia
Germà Gordó 29 desembre 2010 fins 27 desembre 2012 ...  Secretari del Govern

27 desembre 2012 fins 13 gener 2016 ...  C. Justícia

Francesc Homs i Molist 29 desembre 2010 fins 27 desembre 2012 ... Portaveu del Govern

27 desembre 2012 fins 16 novebre 2015 ... C. Presidència

Jordi Jané 22 juny 2015 fins ara ... C. Interior
Andreu Mas-Colell 29 desembre 2010 fins 13 gener 2016 ... C. Economia i Coneixement
Ferran Mascarell *  exPSC/ind. 29 desembre 2010 fins 13 gener 2016 ... C. Cultura
Francesc Xavier Mena 29 desembre 2010 fins 27 desembre 2012 ... C. Empresa i Ocupació
Josep Maria Pelegrí * 29 desembre 2010 fins 22 juny 2105 ... C. Agricultura, Ramaderia, Pesca, Alimentació i Medi Natural
Carles Mundó 14 gener 2016 fins ara .. C. Justícia
Felip Puig * 29 desembre 2010 fins 27 desembre 2012 ... C. Interior

27 desembre 2012 fins 13 gener 2016 ...C. Empresa i Ocupació

Lluís Recoder 29 desembre 2010 fins 27 desembre 2012 ... C. Territori i Sostenibilitat
Irene Rigau * 29 desembre 2010 fins 13 gener 2016 ... C. Ensenyament
Raül Romeva 14 gener 2016 fins 1 març 2016 ...  C. Afers Exteriors, Relacions Institucionals i Transparència
2 de març fins ara ... C. Afers i Relacions Institucionals i Exteriors i Transparència
Boi Ruiz 29 desembre 2010 fins 13 gener 2016 ... C. Salut
Meritxell Ruiz 14 gener 2016 fins ara ... C. Ensenyament
Josep Rull 14 gener 2016 fins ara ... C. Territori i Sostenibilitat
Meritxell Serret 14 gener 2016 fins ara ... C. Agricultura, Ramaderia, Pesca i Alimentació
Santi Vila 27 desembre 2012 fins 13 gener 2016 ...  C. Territori i Sostenibilitat
14 gener 2016 fins ara ... C. Cultura

* Artur Mas, Ramon Espadaler, Josep Maria Pelegrí, Felip Puig i Irene Rigau havien estat Consellers en el governs de Jordi Pujol, i Ferran Mascarell ho havia estat en el de Pasqual Maragall.

Amb el President Mas, de desembre de 2010 a juny de 2015, govern format amb Consellers de Convergència, d'Unió (en concret, la Vicepresidenta i dues Conselleries) i independent; des del 22 de juny de 2015 a 13 de gener de 2016, només consellers de Convergència Democràtica de Catalunya.

Amb el President Puigdemont, Convergència té el President i 7 consellers, i Esquerra Republicana té el Vicepresident i 6 consellers (tot i que assigna dues Conselleries a independents). L'estructura del Govern estableix tres grans àrees, dirigides pel Vicepresident Oriol Junqueras, la Consellera Neus Munté i el Consellers Raül Romeva,

Consell Executiu (Govern de la Generalitat) 2003 - 2010

Pasqual Maragall 15 desembre 2003 fins 28 novembre 2006 ... President
José Montilla 28 novembre 2006 fins 28 desembre 2010 .... President
Josep Bargalló 16 desembre 2003 fins 20 febrer 2004 .... C. Educació

20 febrer 2004 fins 12 maig 2006.... Conseller en Cap / Conseller Primer

Josep Lluís Carod Rovira 16 desembre 2003 a 27 gener 2004 .... Conseller en Cap

29 novembre 2006 fins 2 desembre 2008 .... Conseller de la Vicepresidència

3 desembre 2008 fins 28 desembre 2010 .... Vicepresident

Joaquim Nadal i Farreras 16 desembre 2003 fins 15 maig 2006.... C. Política Territorial i Obres Públiques i Portaveu del Govern

15 maig 2006 fins 29 nov.2006 ... C. Política Territorial i O.P. i C. Presidència

29 novembre 2006 fins 28 desembre 2010 ... C. Política Territorial i Obres Públiques

Manuel Balcells 20 abril 2006 fins 12 maig 2006 ... C. Universitats, Recerca i S. de la Informació
Jordi Ausàs  12 març 2008 fins 28 desembre 2010....  C. Governació i Administracions Públiques
Francesc Baltasar 20 abril 2006 fins 28 desembre 2010 ... C. Medi Ambient i Habitatge
Carme Capdevila 29 novembre 2006 fins 28 desembre 2010 .... C. Acció Social i Ciutadania
Jordi William Carnes 20 abril 2006 fins 29 novembre 2006 ... C. Agricultura, Ramaderia i Pesca
Joan Carretero 16 desembre 2003 a 20 abril 2006... C. Governació i Adm. Públiques
Antoni Castells 16 desembre 2003 fins 28 desembre 2010 ... C. Economia i Finances
Marta Cid 20 febrer 2004 fins 12 maig 2006... C. Educació
Pere Esteve 16 desembre 2003 a 15 octubre 2004 ... C. Comerç, Turisme i Consum
Carme Figueres 15 maig 2006 fins 29 novembre 2006 ... C. Benestar i Família
Marina Geli 16 desembre 2003 fins 28 desembre 2010 ... C. Salut
Josep Huguet 16 octubre 2004 fins 12 maig 2006 ... C. Comerç, Turisme i Consum

29 novembre fins 28 desembre 2010 ... C. Innovació, Universitats i Empresa

Joaquim Llena 29 novembre 2006 fins 28 desembre 2010 ....C. Agricultura, Alimentació i Acció Rural
Ernest Maragall 29 novembre 2006 fins 28 desembre 2010 ... C. Educació
Ferran Mascarell 20 abril 2006 fins 29 novembre 2006 ... C. Cultura
Caterina Mieras 16 desembre 2003 a 20 abril 2006 ... C. Cultura
Salvador Milà 16 desembre 2003 a 20 abril 2006 ... C. Medi Ambient i Habitatge
Joan Manuel del Pozo 15 maig 2006 fins 29 novembre 2006 ... C. Educació i Universitats
Joan Puigcercós 29 novembre 2006 fins 12 març 2008 ... C. Governació i Administracions Públiques
Josep Maria Rañé 16 desembre 2003 a 20 abril 2006 ... C. Treball i Indústria
Xavier Sabaté 15 maig 2006 fins 29 novembre 2006 ... C. Governació i Adm. Públiques
Joan Saura 16 desembre 2003 fins 29 nov. 2006 ... C. Relacions Institucional i Participació

29 novembre 2006 fins 28 desembre 2010 ... C. Interior, Relacions Institucionals i Participació

Maria del Mar Serna 29 novembre 2006 fins 28 desembre 2010 ... C. Treball
Anna Simó 16 desembre 2003 fins 12 maig 2006 ... C. Benestar i Família
Antoni Siurana 16 desembre 2003 a 20 abril 2004 ... C. Agricultura, Ram. i Pesca
Carles Solà 16 desembre 2003 a 20 abril 2004 ... C. Universitats, Recerca i S.I.
Joan Manuel Tresserras (indep./) 29 novembre 2006 fins 28 desembre 2010 ....C. Cultura i Mitjans de Comunicació
Montserrat Tura 16 desembre 2003 fins 29 novembre 2006 ... C. d' Interior

29 novembre 2006 fins 28 desembre 2010 ....C. Justícia

Josep Maria Vallès 16 desembre 2003 fins 29 novembre 2006 ... C. Justícia
Jordi Valls 20 abril 2006 fins 29 novembre 2006 ... C. Treball i Indústria
Xavier Vendrell 20 abril 2006 fins 12 maig 2006... C. Governació i Adm. Públiques

Distribució establerta al Pacte del Tinell (2003): PSC-CPC (President + 8 Consellers), ERC (C.Primer + 5 Consellers), ICV-EUA(2 Consellers); des de maig de 2006 queda constituït per PSC-CPC (President + 11 Consellers) i ICV-EUA (2 Consellers)

Distribució establerta en el Govern d' Entesa Catalanista i de Progrés (2006): PSC-CPC (President + 7 Consellers), ERC (Vicepresident + 4 Consellers), ICV-EUA (2 Consellers)

Conseller Executiu (Govern de la Generalitat) 1980 - 2003

Jordi Pujol 24 abril 1980 a 16 desembre 2003 ... President
Miquel Coll i Alentorn 8 maig 1980 a 17 maig 1984 ... C. Adjunt a la Presidència
Artur Mas 16 juny 1995 a 29 juliol 1997 ... C. Política Territorial i Obres Públiques

29 juliol 1997 a 17 gener 2001 ... C. Economia i Finances

17 gener 2001 a 16 desembre 2003 ... C. Presidència i Conseller en Cap

Xavier Trias 4 juliol 1988 a 12 gener 1996 ... C. Sanitat i Seguretat Social

12 gener 1996 a 3 febrer 2000 ... C. Presidència

Joaquim Triadú 3 febrer 2000 a 17 gener 2001 ... C. Presidència
Macià Alavedra 24 agost 1982 a 9 maig 1986 ... C. Governació

27 febrer 1987 a 19 desembre 1989 ... C. Indústria i Energia

24 octubre 1989 a 29 juliol 1997 ... C. Economia i Finances

Lluís Alegre 4 juliol 1988 a 10 juny 1996 ... C. Comerç, Consum i Turisme
Oriol Badia 18 juny 1984 a 4 juliol 1988 ... C. Treball
Josep Manuel Basáñez 23 abril 1987 a 4 juliol 1988 ... C. Economia i Finances
Agustí M. Bassols 24 agost 1982 a 9 maig 1986 .... C. Justícia

9 maig 1986 a 4 juliol 1988 ... C. Governació

4 juliol 1988 a 22 desembre 1992 ... C. Justícia

Francesc Xavier Bigatà 14 juny 1983 a 4 juliol 1988 ... C. Política Territorial i Obres Públiques
Agustí Carol 8 maig 1980 a 18 juny 1984 ... C. Agricultura, Ramaderia i Pesca
Antoni Comas 4 juliol 1988 a 30 novembre 1999 .... C. Benestar Social
Maria Eugènia Cuenca 22 desembre 1992 a 1 novembre 1995 ... C: Governació
Josep Maria Cullell 8 maig 1980 a 8 juny 1983 ... C. Política Territorial i Obres Públiques

8 juny 1983 a 23 abril 1987 ... C. Economia i Finances

7 maig 1993 a 18 novembre 1994 ... C. Política Territorial i Obres Públiques

Josep Antoni Duran i Lleida 30 novembre 1999 a 5 febrer 2001 ... C: Governació i Relacions Institucionals
Ramon Espadaler 20 novembre 2001 a 16 desembre 2003 ... C. Medi Ambient
Ignasi Farreras 4 juliol 1988 a 30 novembre 1999 ... C. Treball
Antoni Fernández Teixidó 5 novembre 2002 a 16 des. 2003 ... C. Treball, Indústria, Comerç i Turisme
Joaquim Ferrer i Roca 19 desembre 1985 a 4 juliol 1988 .... C. Cultura
Lluís Franco 30 novembre 1999 a 4 novembre 2002 .... C. Treball
Carme Laura Gil 30 novembre 1999 a 16 desembre 2003 ... C. Ensenyament
Ignasi de Gispert 8 maig 1980 a 24 agost 1982 ... C. Justícia
Núria de Gispert 2 novembre 1995 a 5 febrer 2001 ... C. Justícia

5 febrer 2001 a 5 novembre 2002 ... C. Governació i Relacions Institucionals

5 novembre 2002 a 16 desembre 2003 ... C. Justícia i Interior

Josep Gomis 4 juliol 1988 a 22 desembre 1992 ... C. Governació
Josep Grau 30 novembre 1999 a 16 desembre 2003 ... C. Agricultura, Ramaderia i Pesca
Josep Delfí Guàrdia 5 febrer 2001 a 5 novembre 2002 ... C: Justícia
Joan Guitart 8 maig 1980 a 4 juliol 1988 ... C. Ensenyament

4 juliol 1988 a 10 juny 1996 ... C. Cultura

Xavier Hernández 10 juny 1996 a 29 novembre 1999 ... C. Ensenyament
Francesc Homs i Ferret 17 gener 2001 a 16 desembre 2003 ... C. Economia i Finances i Planificació
Joan Hortalà 18 juny 1984 a 27 febrer 1987 ... C. Indústria i Energia
Antoni Isac 22 desembre 1992 a 1 novembre 1995 ... C. Justícia
Josep Laporte 8 maig 1980 a 4 juliol 1988 ... C. Sanitat i Seguretat Social

4 juliol 1988 a 22 desembre 1992 ... C. Ensenyament

Pere Macias 10 juny 1996 a 29 juliol 1997 ... C. Medi Ambient

30 juliol 1997 a 20 novembre 2001 ... C. Política Territorial i Obres Públiques

Francesc Xavier Marimon 14 novembre 1992 a 29 novembre 1999 ... C. Agricultura, Ramaderia i Pesca
Andreu Mas Colell 3 abril 2000 a 16 desembre 2003 .... C. Universitats, Recerca i S. Informació
Josep Miró i Ardèvol 18 juny 1984 a 19 desembre 1989 ... C. Agricultura, Ramaderia i Pesca
Joaquim Molins 9 maig 1986 a 4 juliol 1988 ... C. Comerç i Turisme

4 juliol 1988 a 30 abril 1993 ... C. Política Territorial i Obres Públiques

Narcís Oliveras 19 desembre 1985 a 9 maig 1986 ... C. Comerç i Turisme
Vicenç Oller 8 maig 1980 a 18 juny 1984 ... C. Indústria i Energia
Josep Maria Pelegrí 5 novembre 2002 a 16 des. 2003 ... C: Governació i Relacions Institucionals
Jordi Planasdemunt 16 nov. 1982 a 8 juny 1983 ... C. Economia i Finances
Xavier Pomés 2 novembre 1995 a 29 novembre 1999 .... C. Governació

30 novembre 1999 a 4 novembre 2002 ... C. d' Interior

5 novembre 2002 a 16 desembre 2003 ... C. Sanitat i Seguretat Social

Felip Puig 30 novembre 1999 a 19 novembre 2001 ... C. Medi Ambient

20 novembre 2001 a 16 desembre 2003 ... C. Política Territorial i Obres P.

Joan Ignasi Puigdollers 30 juliol 1997 a 29 novembre 1999 .... C: Medi Ambient
Joan Maria Pujals 22 desembre 1992 a 10 juny 1996 ... C. Ensenyament

10 juny 1996 a 29 novembre 1999 ... C. Cultura

Irene Rigau 30 novembre 1999 a 16 desembre 2003 .... C. Benestar i Família
Joan Rigol 8 maig 1980 a 18 juny 1984 ... C. Treball
Eduard Rius 12 gener 1996 a 5 novembre 2002 ... C. Sanitat i Seguretat Social
Joan Roig i Magriñà 8 maig 1980 a 18 juny 1984 ... C. Cultura i Mitjans de Comunicació

18 juny 1984 a 19 desembre 1985 ... C. Cultura

Jaume Roma 19 novembre 1994 a 15 juny 1995 ... C. Política Territorial i Obres Públiques
Francesc Sanuy 8 maig 1980 a 19 desembre 1985 ... C. Comerç i Turisme
Antoni Subirà 19 desmebre 1989 a 10 juny 1996 .... C. Indústria i Energia

10 juny 1996 a 4 novembre 2002 ... C. Indústria, Comerç i Turisme

Ramon Trias i Fargas 8 maig 1980 a 16 nov. 1982 ... C. Economia i Finances

4 juliol 1988 a 22 octubre 1989 ... C. Economia i Finances

Joan Vallvé 19 desembre 1989 a 13 setembre 1992 ... C. Agricultura, Ramaderia i Pesca
Joan Vidal i Gayolà 8 maig 1980 a 24 agost 1982 ... C. Governació
Jordi Vilajoana 30 novembre 1999 a 16 desembre 2003 .... C. Cultura
Albert Vilalta 4 juny 1991 a 10 juny 1996 ... C. Medi Ambient
Joaquim Xicoy 9 maig 1986 a 16 juny 1988 ... C. Justícia

Tots els governs format per membres de Convergència i Unió , més un Conseller d'ERC de 1984 a 1987.

Consell Executiu (Govern de la Generalitat) 1977 - 1980

Josep Tarradellas 29 setembre 1977 a 24 abril 1980 .... President
Lluís Armet 24 febrer 1979 a 24 abril 1980 ... C. P.Territorial i Obres Públiques
Josep Maria Bricall (indep.) 5 desembre 1977 a 15 desembre 1979 .... Secretari del Consell

15 desembre 1979 a 24 abril 1980 ... C. Governació

Joan Codina 5 desembre 1977 a 24 abril 1980 ... C. Treball
Ramon Espasa 5 desembre 1977 a 24 abril 1980 ... C. Sanitat i Assistència Social
Joan Josep Folchi 5 desembre 1977 a 24 abril 1980 ... C. Economia i Finances
Antoni Gutiérrez Díaz 5 desembre 1977 a 24 abril 1980 ... Conseller sense Departament
Joaquim Nadal i Caparà (indep.) 15 desembre 1979 a 24 abril 1980 ... Secretari del Consell
Manuel Ortínez (indep.) 9 octubre 1978 a 15 desembre 1979 ... C. Governació
Pere Pi-Sunyer (indep.) 5 desembre 1977 a 24 abril 1980 ... C. Ensenyament i Cultura
Jordi Pujol 5 desembre 1977 a 24 abril 1980 ... Conseller sense Departament
Frederic Rahola (indep.) 5 desembre 1977 a 9 octubre1978 ... C. Governació
Joan Reventós 5 desembre 1977 a 24 abril 1980 ... Conseller sense Departament
Josep Roig 5 desembre 1977 a 24 abril 1980 ... C. Agricultura i Ramaderia
Carles Sentís 5 desembre 1977 a 24 abril 1980 ... Conseller sense Departament
Narcís Serra 5 desembre 1977 a 24 febrer 1979 ... C. P.Territorial i Obres Públiques
Josep Maria Triginer 5 desembre 1977 a 24 abril 1980 ... Conseller sense Departament

La composició dels governs Tarradellas era: socialistes (PSCcongrés i PSOE, fusionats en el PSC ) quatre Consellers; UCD dos Consellers; PSUC dos Consellers, Convergència Democràtica (encapçala el Pacte Democràtic, i després CiU) un Conseller; Esquerra Republicana un Conseller (més el mateix Tarradellas) i independents (dos Consellers i el Secretari del Consell)

 

Tornar a governs de la Generalitat 1931-1939

Tornar a eleccions al Parlament de Catalunya

Tornar a menú inicial

Si coneixeu alguna informació complementària de les que aquí s'hi exposen, adreceu-vos a carlestrek@hotmail.com